آمار دانش‌آموزان مبتلا به اوتیسم افزایش یافته است؟

به منبع کلید سرا به نقل از ایسنا، جواد حسینی اظهار کرد: طبق طرح آمایش سرزمین که انجام دادیم، ۴۶ مدرسه اوتیسم در مناطق مختباه کانتری داریم و البته هنوز ۱۴ منطقه مدرسه دانش‌آموزان مبتلا به اوتیسم ندارند و دانش‌آموزان در قالب ۲۰۰ کلاس ضمیمه تحصیل می‌کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره افزایش آمار دانش‌آموزان مبتلا به اوتیسم گفت: شمار مبتلایان به اوتیسم‌ در حال افزایش نیست. اوتیسم دارای درجات مختباه است و یک علت اینکه اندیشه می‌شود در این زمینه افزایش آمار داشته‌ایم، بهبود اسبابهای شناسایی این بیماری است. درواقع طیف اوتیسم افزایش نیافته است. بلکه اسبابها مدرن‌تر و شناسایی بهبود پیدا کرده است.

حسینی گفت: در حال حاضر تدوین و ابلاغ سند جامع اوتیسم را هم در قالب رشد کمّی و هم کیفی در دستورکار داریم تا همه دانش آموزان مبتلا به اوتیسم بتوانند تحت پوشش آموزش‌های منطقهدارد قرار بگیرند و بتوانیم متناسب سازی آموزش، محتوا و اجرا را انجام دهیم.

باس شرکت آموزش و پرورش استثنایی در پاسخ به اینکه آیا تمام مبتلایان به اوتیسم تحت پوشش آموزش قرار دارند؟ گفت: طرح سنجش بدو ورود به دبستان برای ثبت اسم در کلاس اول الزامی است و تشخیص برای تمام آنها که در طرح سنجش شرکت می‌کنند، انجام می‌شود. موردی نداریم که بگوییم دانش آموزی به دلیل کمبود فضا و معلم از تحصیل محروم می‌شود، اما به هرحال عده‌ای بازمانده از تحصیل هستند که ممکن است بین آنها افراد مبتلا به اوتیسم هم باشند.