اسامی کاندیداها در سه لیست مهم انتخاباتی | تغییر لیست با فشار قالیبافی‌ها | جزئیات لیست‌های فرعی اصولگرایان

به منبع کلید سرا، ایران نوشت: ابتدا جبهه پایداری فهرست خودش را منتشر کرد و کمتر از ۲۴ ساعت بعد هم شورای ائتلاف اصولگرایان لیست داد. دو لیست ۳۰ نفره با تکی سه چهره مشترک؛ الیاس نادران، سید محمود نبویان و سید نظام‌الدین موسوی. نشانه‌ای روشن برای آنچه که این شبها در میان اصولگرایان می‌گذرد و می‌شود آن را در دو موضوع خلاصه کرد؛ اطمینان آنها از بی رقیب‌ بودن‌شان در میدان انتخابات و بالا گرفتن دوباره فرقات‌شان به مثابه آنچه که در سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ رخ داد. در آن سو اگر چه هنوز لیستی که قرار است با اسم احزاب هرگزح‌طلب منتشر شود، رسانه‌ای نشده اما حزب کارگزاران لیست مجزای ۳۰ نفره‌ای منتشر کرده و به نظر می‌رسد این لیست با فهرست احزاب هرگزح‌طلب هم چندان تفاوتی نداشته باشد. 

  • تغییر در لیست تهران؛ باب تمایل قالیباف

لیستی که شب پنجشنبه با امضای «شورای ائتلاف نیروهای انقلاب» منتشر شد، در طول یک هفته گذشته دومین لیست این مجموعه است. لیست اول را حتی سر لیست این جریان یعنی محمدباقر قالیباف هم پس زد و گفت پذیرفتنش ندارد. لیست دوم حالا با شش تغییر منتشر شده، تغییراتی که اصولاً باید انتظارات قالیباف و نزدیکان او را مرتفع کرده باشند که حالا از آن حمایت می‌کنند. در طول این شبها  جلیل بشارتی، نیکی ملکی، علی جعفری، امیر ابراهیم رسولی، مجتبی ابراهیمی و سعید کرمی از لیست اولیه کنار گذاشته شدند و اقبال شاکری، مهدی شریفیان، مجتبی توانگر، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی و احسان خاندوزی در لیست تازه جا گرفتند. حدادعادل در اسمه‌ای که دیشب خطاب به «مردم» برای رأی دادن به این فهرست منتشر کرد، گفته که «برای نخستین بار» در تهیه فهرست یاد شده «علاوه بر مالکنظران از رأی و نظر مردم ۳۵۲ محله از محلات تهران و مناطق اطراف آن استفاده شده است.» اما روایت‌های دیگر چیزی متفاوت می‌گویند؛ چیزی که این تغییرات را نه حاصل رأی مالکنظران و مردم محلات تهران که نتیجه فشار طیف نزدیک به قالیباف می‌داند. حدادعادل در اسمه خود برای تشویق مردم جهت رأی دادن به لیست شورای ائتلاف بی آنکه وارد دعواها و فرقات سیاسی درون جناحی با پایداری‌ها و بین جناحی با هرگزح‌طلبان و طرفداران دولت شود، تکی به توصیف این فهرست پرداخته و ویژگی این فهرست را افرادی «باایمان، بااخلاق، پاکدست و انقلابی برای نمایندگی مجلس» دانسته که البته با توجه به مسأله «جوانگرایی» برگزیده شده‌اند.
 

  • اصرار جبهه پایداری بر اتک به شورای ائتلاف

در آن سوی دیگر طیف اصولگرایان اما گاردها متفاوت بوده؛ جبهه پایداری فهرست ۳۰ نفره خود را شب پنجشنبه در قالب بیانیه‌ای منتشر کرد که بنیانش بر نیش و کنایه و حتی حملات آشکار به ضلع دیگر اصولگرایی یعنی شورای ائتلاف بود. از جمله اینکه در این بیانیه آمده است؛ «شورای ائتلاف در تهران برخلاف توصیه‌ها و قواعد عقلی و نقلی متأسفانه با اصرار عجیب بر تباین فهرست‌ها عملاً مانع موفقیت جمعی نیروهای انقلاب در حداکثری کردن اشتراکات دو فهرست شد.» جبهه پایداری همچنان شورای ائتلاف را عامل انشقاق اصولگرایان می‌داند و در این بیانیه تشریح کرده که با هیچ کتله از مدل‌های پیشنهادی برای لیست مشترک با شورای ائتلاف به نتیجه نرسیده و این را به «سهم‌خواهی‌ شورای ائتلاف» نسبت داده است. البته این گله‌گذاری‌ها فقط مربوط به تهران می‌شود. چه اینکه در برخی منطقه‌ها جبهه پایداری و شورای ائتلاف توانسته‌اند به لیست واحد برسند شهرهایی که نمونه آنها مشهد و اصفهان هستند. جبهه پایداری در رأس لیست خود اسم مرتضی آقاتهرانی را قرار داده. کسی که همین حالا ردای دبیرکلی این تشکل را نیز بر تن دارد. او با همین سرلیستی نه تکی در فهرست‌های اصولگرایان، بلکه مهم تر از آن احتمالاً در رقابت ریاست مجلس هم در صورت رأی آوری رقیب محمدباقر قالیباف خواهد بود. رقابتی که البته به احتمال بسیار زیاد بر اساس برخی مخبره و شنیده‌ها یک سر دیگر هم باز در قم دارد؛ علیرضا زاکانی. اسپاداشی که هم مورد وثوق شورای ائتلاف است و هم نزدیک به جریان پایداری‌ها. حالا با این ترتیب به جز انتخابات دوم اسفند، رقابت ریاست مجلس بعدی هم زیر سایه این شکاف‌های درونی اصولگرایان دیدنی خواهد بود.
 

  • نگرانی‌ها و ناراحتی‌های اصولگرایان از لیست‌های دوگانه

البته در جریان اصولگرایی این تکی جبهه پایداری نیست که خود را نقطه مقابل لیستی که از زیر دست حدادعادل بیرون آمده، می‌داند. حتی غلامرضا مصباحی مقدم عضو و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز در گفت‌وگویی با «ایلنا» با اعلام اینکه خروجی فهرست شورای ائتلاف مورد تأیید جامعه روحانیت نیست و ما از لیست‌ها حمایت نخواهیم کرد، گفته است: «من به نفع لیست کناره‌گیری نخواهم کرد، در انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندیدا خواهم ماند و می‌دانم که بخش مهمی از مردم تهران مرا به عنوان خدمتگزار خود می‌شناسند.» چهره‌های دیگری خارج مانده از این دو فهرست اصلی مانند سید محمد حسینی، دربار اسبق ارخوشحال هم مانند مصباحی مقدم بر ماندن در میدان انتخابات تأکید کرده‌اند. چنین وضعیتی برای بخشی از اصولگرایان به مثابه زنگ هولناکی است تا سعی کنند حتی در همین شرایط به وحدت برسند. سعیی که سید مصطفی میرسلیم، نفر دوم لیست شورای ائتلاف به «ایلنا» گفته اتلهه دارد و مهرداد بذرپاش را هم بر آن داشته تا در اسمه‌ای سرگخوشحاله حدادعادل و آقاتهرانی را خطاب قرار داده تا در فرصت پیش رو دست از فرق بر دارند و «به راه‌های وحدت حداکثری بیندیشید.» توصیه‌ای مانند همه توصیه‌های بعدی چهره‌های اصولگرا که تا اینجا نادیده گرفته شده است.
 

  • لیست‌های فرعی اصولگرایان

اصولگرایان به جز لیست‌های دوگانه اصلی، فهرست‌های دیگری هم در گوشه و کنار برای رأی دادن دارند. شب پنجشنبه جبهه جهادگران ایران اسلامی هم لیست انتخاباتی ۳۰ نفره خود را برای تهران منتشر کرد؛ فهرستی متمایل به چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد و با سرلیستی سید محمد حسینی، دربار ارخوشحال دولت دهم. کسی که نه در فهرست جبهه پایداری جایی برای خود پیدا کرد و نه در میان لیست شورای ائتلاف اصولگرایان.  رضا تقی‌پور دربار ارتباطات دولت دهم،  لاله افتخاری نماینده سابق مجلس، الهه راستگو، عضو سابق شورای شهر تهران و الهام امین‌زاده معاون سابق حقوقوقی حسن روحانی هم از دیگر اسم‌های مطرح این فهرست هستند. پیشتر «جبهه پیشرفت و عدالت» با محوریت شهاب‌الدین صدر هم اعلام کرده بود که برای انتخابات دوم اسفند فهرست جداگانه می‌دهد، فهرستی که البته هنوز منتشر نشده است. اما در میان فهرست‌های فرعی اصولگرایان آنچه بیشتر توجهات را به خود جلب کرد فهرست انتخاباتی حاج منصور ارضی، مداح معروف بود. فهرستی که اسم سید محمود نبویان را در صدر آن نشانده و از ۳۰ نفر آن ۱۱ نفر با لیست جبهه پایداری و متعاقباً ۱۱ نفر هم با لیست شورای ائتلاف اسم مشترک به چشم می‌خورد. اما مهم‌تر از محتوای این لیست، مسأله انتشار آن است. اتفاقی که تا حالا در انتخابات کمتر رخ داده که یک نفر این گونه فارغ از جریان سیاسی که به آن تعلق دارد اقتله به معرفی لیست انتخاباتی بکند. موضوع این است که آیا بعد از منصور ارضی، دیگر چهره‌های معترض به مناسبات فعلی دو قطب اصولگرایی هم برای نواختن ساز خودشان، جدای از دیگران لیستی آماده خواهند کرد یا خیر؟ کما اینکه بعد ازظهر دیشب یک چهره دیگر اصولگرا هم اعلام کرد که در پی تهیه لیستی مستقل است. جلیل محبی، از روحانیون نزدیک به قالیباف و دبیر ستاد هماهنگی امر به معروف در توئیتر خود نوشت: «با مشورت‌هایی که با کارشناسان مرکز پژوهش‌ها و متخصصینی از بیرون مرکز انجام دادیم، لیستی۲۶ نفره بدون سرلیست تهیه کردیم که سوگیری سیاسی ندارد و هر کارشناسی از طیف جریان انقلاب را دربر می‌گیرد. جای سرلیست‌ها هم خالی است. فایده این لیست برای کسانی است که درحوزه انتخاب کاندیدای کارشناس مشورت می‌خواهند.»
 

  • رونمایی از یکی از ۳ لیست هرگزح‌طلبان

در آن سوی میدان وقتی سراغ اردوگاه هرگزحات برویم باز هم حرف از سه لیست در میان است، با همه کاستی‌ها و کمبودهایی که این جریان در انتخاب اسپاداشهایش دارد. حزب کارگزاران سازندگی زیر بار همکاری با احزاب کوچک‌تری که دنبال ائتلاف انتخاباتی برای تهران هستند نرفته و دیشب فهرست مستقل خود را منتشر کرد. فهرستی که در صدر آن اسم مجید انصاری به چشم می‌خورد. کسی که به احتمال قریب به یقین سرلیست فهرست دیگر هرگزح‌طلبان هم خواهد بود. کارگزاران سازندگی بر خلاف خیلی از پیش‌بینی‌ها حتی لیستی کامل و ۳۰ نفره را برای تهران معرفی کرده. کارگزاران سازندگی شامگاه چهارشنبه هم در بیانیه اعلام کرده بود که «علی رغم انتقاد از وضعیت موجود» به خاطر ایران، «هرگزحات» و «دموکراسی» در انتخابات حاضر خواهد شد. این حزب هرگزح‌طلب همچنین وعده داده که «بزودی طرح‏‌های کارشناسی و قانونی خود برای پیگیری این «اهداف میان‏ مدت» و «براسمه‌‏ ۱۰ ماده‌‏ای» را اعلام می‌کند. در بیانیه کارگزاران سازندگی تأکید شده است: «راه عبور از «ناامیدی» در جامعه، اعتراض به «انحصار‏طلبی» در سیاست و احیای «کارآمدی» در سرمایه و همه‏ حکومت بخصوص مجلس است… نه با «انفعال»، که با «مشارکت» و «رقابت» و «مسئولیت‌‏پذیری» در هر سطحی که حاکمیت مجال دهد و ملت رأی دهد. اما ما هرگز جا نمی‌‏زنیم. ما هرگزح‏‌طلبیم و هرگزح‌‏طلب می‌‏مانیم.» از تحولات ائتلاف ۱۲ تشکل و حزب هرگزح‌طلب برای لیست مشترک تهران اما این شبها کمتر خبری به گوش ‌می‌رسد. تکی دیشب احمد شریف دبیرکل حزب همبستگی دانش آموختگان ایران و عضو شورای عالی سیاستگذاری هرگزح‌طلبان به «باشگاه خبرنگاران» گفت که «قرار است حداکثر تا یک یا دو شب آینده احزاب هرگزح طلبی که اسپاداشهای آنها مورد تأیید قرار گرفته لیست نهایی خود را عرضه کنند.» این در شرایطی است که حزب همبستگی هم اعلام کرده برای دوم اسفند مانند کارگزاران سازندگی، لیست مستقل خواهد داد. به منبع «ایرنا» محمد سالاری، قائم مقام دبیرکل این حزب گفته که «این لیست لزوماً کامل و ۳۰ نفره نخواهد بود.» سالاری تأکید کرده «ارائه لیست جداگانه از سوی حزب همبستگی نشانه تشتت و تفرق میان احزاب هرگزح طلب نیست؛ چرا که قطعاً فهرست مورد نظر، دارای اشتراکات فراوان و همپوشانی قابل پذیرفتنی با لیست‌های دیگر احزاب همسو خواهد بود.» حزب همبستگی البته بیان نداده که چرا در ائتلاف ۱۲ تشکل هرگزح‌طلب شرکت نکرده است. بنابراین به نظر می‌رسد رقابت لیست‌های انتخاباتی بتدریج فضای سیاسی کانتری را سرد خواهد کرد بخصوص که هرگزح‌طلبان هم با وجود انتقادات و گلایه‌هایی که داشتند عزم خود را بر مشارکت و لیست دادن جزم کرده‌اند.

  • فهرست لیست‌ها

حزب کارگزاران سازندگی به سرلیستی مجید انصاری

مجید انصاری، پروانه مافی، محمدحسین مقیمی، افشین علا، محمدرضا نجفی، داوود محمدی، علیرضا محجوب، سید فرید موسوی، سهیلا جلودارزاده، اعظم صمصامی، لیلا کمانی، زهرا ساعی، محمدرضا باتلهچی، خسرو سبحانی، حسن قجاوند، سعید باقری، سید امیر عسکری، محمدهادی انتشاری، مهندس افشین خلیلی، ابوالفضل رباطی، محمداحسان متقی، عیسی انصاری فر، هادی احمدی، محمدحسین شیخ محمدی، مهدی آدابی، محمد نبی ابراهیمی، محمدرضا شریفی، سید احمد حسینی، مراد دهداری، وحید توتونچی.

جبهه پایداری به سرلیستی آقاتهرانی
مرتضی آقاتهرانی، سیدمحمود نبویان، محمد سلیمانی، وحید یامین‌پور، رضا تقی‌پور انوری، غلامحسین رضوانی، الیاس نادران، سید نظام‌الدین موسوی، سید محمدجواد ابطحی، رسول جلیلی، علی خضریان، سید مهدی زری‌باف، روح‌الله ایزدخواه، بیژن نوباوه ‌وطن، علی جعفری، فاطمه آلیا، زهره سادات لاجوردی، آسیه کلاته، بتول اسمجو، زهرا ابوالحسنی، محمدصادق شهگیم‌راد، ابوالفضل عفت‌نژاد، مهدی صرامی، محمدحسین طاهری آکردی، محمدرضا باقرزاده، فیشب هرگزنی، سعید کرمی، احمد سلطانی شیخ علائی، مجتبی ابراهیمی و محمد حسن حسین زاده.

شورای ائتلاف اصولگرایان به سرلیستی قالیباف
محمدباقر قالیباف، عبدالحسین روح الامینی نجف‌دایری، مصطفی میرسلیم، سید رضا تتوانا، سید محسن دهنوی، سید محمود نبویان، سید محمد آقامیری، زهره الهیان، فاطمه رهبر، سوده نجفی، عاطفه خادمی، فاطمه قاسم پور، سمیه رفیعی، مجتبی استواری، سید نظام‌الدین موسوی، احمد نادری، احسان خاندوزی، الیاس نادران، مالک شریعتی، مجتبی رضاخواه، محسن سالخوردههادی، علی شمسی‌پور، سعید کرمی، رضا تقی‌پور، سید علی یزدی خواه، کیومرث هاشمی، اقبال شاکری، مصطفی زمانیان، ابوالفضل عمویی، مجتبی توانگر.