اسپر: ترامپ اختیار اقتله نظامی علیه ایران را دارد

به منبع کلید سرا به نقل از فارس، مارک اسپر دربار دفاع آمریکا که پیش از این ادعاهای «دونالد ترامپ» باس‌جمهور آمریکا و مقام‌های دولت وی مبنی بر تهدید اتک «قریب‌الوقوع» به چهار سفارت آمریکا را رد کرده بود، حالا در گفت‌وگو با رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) مدعی شده که آمریکا مجوز اتک به خاک ایران یا کانتریهای هم‌پیمان با ایران را دارد.

بنا به منبع خبرگزاری اسپوتنیک، وی در این خصوص گفت: «ایران مسئول نیروهای نیابتی خود است و ما حقوق قانونی خود می‌دانیم که در جایی که از نظر قانونی در دسترس و مناسب باشد، از خود دفاع کنیم و اقتلهاتی را انجام دهیم تا آن نائبان را برای اقتلهاتشان مورد بازخواست قرار دهیم».

باس پنتاگون با استناد به ماده ۲ از قانون اساسی آمریکا مدعی شد که باس‌جمهور آمریکا حقوق اتک به ایران را داشته است. این ماده به باس‌جمهور آمریکا این اختیار و قدرت را می‌دهد که در شرایط اتک به آمریکا، قلمرو یا دارایی‌های این کانتری یا نیروهای مسلح، به صورت یکجانبه وارد اقتله نظامی شود.

اسپر همچنین تصریح کرد که ترامپ همچنین طبق قانون «اختیارات استفاده از نیروی نظامی» (AUMF) که کنگره بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به تصویب درآورد، حقوق اتک به ایران را داشته است.

آمریکا برای دو دهه است که با تمدید قانون اختیارات استفاده از نیروی نظامی، جنگ‌های خود و استقرار نیروی نظامی در سراسر جهان از افغانستان و عراق گرفته تا فیلیپین، گرجستان، یمن، جیبوتی، کنیا، اتیوپی، سومالی و اریتره را توجیه می‌کند.

باس‌ پنتاگون بار دیگر با دفاع از قصد ترامپ برای ترور سپهبد «قاسم سلیمانی» مدعی شد که این فرمانده ایرانی یک «هدف اجتناب‌ناپذیر» بوده، چراکه «بر اساس آنچه او [در گذشته] انجام داده بود و آنچه برای انجامش براسمه‌ریزی می‌کرد، [در مورد لزوم هدف قرار دادن وی] اتفاق نظر کامل وجود داشت. »

وی با دوباره اتهامات علیه سردار شهید به منظور توجیه این اقتله تروریستی آمریکا مدعی شد دستان سردار سلیمانی «به خون صدها سرباز و تفنگدار آمریکایی آغشته بود. »