اظهارات کاندیدای دیپورت‌شده از آمریکا | ماجرای عکس جنجالی زدوخورد در دانشگاه شریف | در دعوا و تحصن‌ فعال بودم

به منبع کلید سرا، سید محسن دهنوی عضو سابق بسیج دانشجویی دانشگاه شریف که با خبر دیپورت شدنش به‌ عنوان یک پژوهشگر ایرانی از آمریکا معروف شد حالا یکی از کاندیداهای انتخابات مجلس و لیست اصولگرایان است. حرف‌های او را با ایرنا پلاس بخوانید: 

  • اصولگرایان منتقد مجلس دهم، مستمر از ضرورت تشکیل «مجلس انقلابی» با حضور «جوانان مؤمن انقلابی» می‌گویند. آیا شما هم شامل این مفهوم می‌شوید؟

درواقع من نمی‌توانم درباره خودم این را بگویم. اما اگر ایرادی ندارد، می‌توانم تعریفم را از جوانان مؤمن انقلابی و مجلس انقلابی را ارائه بدهم. 

در بحث انتخابات، معتقدم جمعی از جوانان مؤمن انقلابی متخصص و نوآور باید وارد عرصه شوند؛ من بر دو قید متخصص و نوآور تأکید زیادی دارم. اینها باید جوان باشند تا انرژی لازم را داشته باشند؛ مؤمن باشند تا تعهد اخلاقی لازم را داشته باشند و خیانت‌ در امانت نکنند؛ انقلابی باشند تا اهل‌ معامله نباشد. حتماً باید متخصص باشند، یعنی در یک حوزه مشخص سواد لازم را داشته و توان استفاده از تخصص دیگران را نیز داشته باشند. نوآور باشند؛ چراکه معتقدم اداره سنتی کانتری دیگر پاسخگوی نیاز ما نیست، مخصوصاً در حوزه‌هایی که مبتلابه سرمایهی‌اند؛ مانند مسئله اشتغال. لذا تأکید می‌کنم مجلس آینده باید در اختیار جوانان مؤمن انقلابی متخصص و نوآور باشد. 

  • منظور شما از اداره سنتی کانتری چیست؟

منظور من از منظر سرمایه بود، اساساً معتقدم مشکل امشب کانتری موضوع سرمایه است. به طور مثالً نگاه دولت‌های ما بعد از انقلاب به سرمایه  بیشتر معطوف به صنایع کوچولو بوده است که این نگاه سنتی است. درحالی‌که من معتقدم امشب ما از این مرحله عبور کرده‌ایم، کانتری نه منابع و توان مالی برای پرداختن به این صنایع و نه زمان کافی برای سرمایه‌گذاری در این عرصه دارد. ما بر خلاف نگاه سنتی معتقدیم باید به بحث کسب‌وکارهای فضای مجازی و پلتفرم کوچولو برای ایجاد کسب‌وکار یا زنجیره‌ای از این کسب‌وکارها که بر روی یک پلتفرم سوار می‌شوند، توجه داشته باشیم. ما باید در روش‌ها و قوانین نوآور باشیم. 

  • اندیشه نمی‌کنید این نگاه به اشتغال بیش از آنکه مدل بومی باشد، به سرمایه نئولیبرالی نزدیک است؟ به نظر شما این مدل می‌تواند مطلوب اصولگرایان باشد؟ 

من دقیقاً نمی‌دانم فرم سرمایه سنتی که اصولگرایان به آن معتقدند، چیست! اما از می‌توانم نظر خودم را بگویم. 

  • یعنی رویکرد شما به لیبرال‌ها و نئولیبرال‌ها نزدیک‌تر است؟

هرگزً این‌طور نیست. حوزه تخصصی من سرمایه دانش‌بنیان است،درواقع ما به دنبال آن هستیم که از تکتمایل چرخه نوآوری سرمایه ایجاد کنیم و ازقضا این را از منطق انقلاب و کلام مقام معظم رهبری می‌توان بیرون کشید. حالا ممکن است این رویکرد به جریان افکاری دیگری منتسب شود که من نمی‌خواهم وارد آن بحث شوم. اساساً سرمایه دانش‌بنیان را در سال ۱۳۸۴ مقام معظم رهبری مطرح کردند. حتی ما برای این موضوع طرحی آماده کرده‌ایم که در صورت ورود به مجلس آن را عملی کنیم. 

  • این شبها بحث شفافیت از طرف دشمنان و هم‌مسلکان شما با جدیت مطرح می‌شود. بنا دارید لیست اموالتان را منتشر کنید؟ 

اتفاقاً می‌خواستم لیست اموالم را منتشر کنم اما احساس کردم واکنش‌ها به این موضوع در فضای مجازی به‌شدت منفی است. حتی برخی از دشمنان ما صادقانه این کار را کردند اما بازتاب آن به‌شدت منفی بود؛ لذا از رسانه‌ای کردن آن  منصرف شدم اما قطعاً به قوه قضائیه اعلام خواهم کرد یا آنکه مجلس سازوکاری را برای انتشار لیست اموال مشخص کند. من معتقدم بیش از لیست اموال نمایندگان مجلس، شفافیت آرای آنها اهمیت دارد؛ به نظرم اولویت مجلس آینده این است که طرح شفافیت آرای نمایندگان را مصوب کند. بالاخره مردم باید بدانند نظر نمایندگان درباره هر طرح و لایحه‌ای چیست. 

  • جریان عدالت‌خواه در این دوره از انتخابات حضور جدی دارد، با توجه به اشتراکات و تفاوت‌هایی که با آنها دارید، موضعتان نسبت به این جریان چیست؟ 

جریان عدالت‌خواه در موضع‌گیری‌ها، مخصوصاً بحث عدالت‌طلبی بسیار خوب عمل کرده‌اند. حتی بخشی از طرح‌هایی که شخصاً برای حضور در مجلس آماده کرده‌ام معطوف به ایجاد شفافیت و مبارزه ساختاری با فساد است؛ لذا با این دشمنان همراه و هم‌نظرم اما سلایقمان در اجرای این ایده تا حدی متفاوت است. به همین جهت در دو گروه برای حضور در مجلس رقابت می‌کنیم که به نظرم هرگزً بد نیست؛ به‌هرحال مردم باید با توجه به تنوع آرا و سلایق دست به انتخاب بزنند. شخصاً مشکلی با اینکه جریان عدالت‌خواه با لیست دیگری وارد میدان شود، ندارم؛ حتی معتقدم بسیاری از آن‌ها انسانهای خوب و شریفی هستند اما به لحاظ رویکردی و گفتمانی با آنها تفاوت نظر دارم. 

  • شما به کتله‌یک از جریان‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب نزدیک بودید که در لیست انتخاباتی آنها قرار گرفتید؟ 

نکته جالب درباره شخص من این است که به هیچ‌یک از جریان‌های اصولگرایی نزدیک نبودم و سهمیه هیچ‌کتله نیستم، همه این جریان‌ها بنده را می‌شناسند و پذیرفتن دارند، اما به هیچ‌کتله بیش از باقی نزدیک نبودم. خوشبختانه سوابق بنده هم روشن است؛ من مسئول ستاد آقای جلیلی و پیش از آن مسئول ستاد جبهه اصولگرایان بودم. درواقع سعی داشتم آزادگی و حریتم را در فضای سیاسی حفظ کنم تا آدم هیچ جریان به معنای منفی آن نباشم. احتمالاً به این دلیل که آقایان رویکرد من را پذیرفتن دارند، بنده را در لیست شورای ائتلاف قراردادند.

  • یعنی رویکرد شما در جریان اصولگرایی، فراجناحی است؟ 

بله. می‌توان گفت رویکرد فرادسته‌ای دارم. من منتسب به هیچ‌یک از شاخه‌های این مجموعه نیستم اما خودم را انقلابی می‌دانم و این آقایان هم ما را پذیرفتند.

  • اندیشهی از زدوخورد شما دریکی از براسمه‌های دانشجویی دانشگاه شریف با دانشجویان منتقد منتشرشده است؛ به‌عنوان فردی که بنا دارد نماینده مردم باشد، چه بیانی درباره آن به موکلانتان دارید؟

بله. دقیقاً آنجا با آقای شریفی‌مقدم درگیر بودم؛ من خیلی علاقه‌مندم درباره آن عکس بیان دهم. توجه داشته باشید که فضای دانشجویی به‌طورکلی این‌گونه است؛ من حدود ۱۴ سال فعالیت دانشجویی داشتم و انواع جهت‌ها از دبیر شورای صنفی خوابگاه تا مسئول بسیج دانشگاه شریف را تجربه کردم. همواره در دعواها، تحصن‌ها و تجمعات دانشجویی مشارکت و فعال داشتم؛ چراکه اقتضای دوران دانشجویی است و معتقدم فردی که در دوران دانشجویی خود چنین تجربه‌ای نداشته باشد، رشد سیاسی و اجتماعی کافی ندارد. این قبیل اتفاقات در فضای دانشجویی کاملاً طبیعی است، گاهی در فضای مناظره و تجمع بچه‌ها به شکل جدی با یکدیگر بحث می‌کنند و به درگیری فیزیکی هم منجر می‌شود، اما هیچ‌گاه جدی نیست! به طور مثالً  هیچ‌گاه این‌طور نبوده است که به فردی نابود بزنیم. 

لازم به یادآوری است که مهمان و سخنران آن براسمه نیز از چهره‌های نزدیک به دولت فعلی بود و آقای شریفی مقدم و دشمنانشان، هرچند معترض بودند اما بنا داشتند سخنرانی را بر هم زنند اما ما با آنها تقابل داشتیم. ضمن اینکه داد زدن در فضای دانشجویی بسیار عادی و طبیعی است؛ حالا ممکن است فردی از زاویه خاصی هم از شما عکس بگیرد! نکته دیگر درباره این عکس، آنکه نخستین بار «آمدنیوز» بعد از دیپورت شدن من از آمریکا، آن را منتشر کرد. مجموعاً این عکس را بسیار دشمن دارم و آن را نقطه قوت می‌دانم، بنده حتی عکسی دارم که در جریان اعتصاب غذا در حال بیرون ریختن غذا از ظرف آن هستم. اینها بخشی از فرایند رشد فردی است که خوب و صحیح فعالیت کرده است.