اعتراف نو آمریکا درباره اتک موشکی ایران | تباهات باز هم افزایش یافت

به منبع کلید سرا به نقل از فارس، وزارت دفاع آمریکا در اتلهه اعترافات قطره‌چکانی خود شمار تباهات انتقام موشکی ایران از آمریکا را افزایش داده است. 

به نوشته وبگاه شبکه خبری سی‌ان‌ان، وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفته  بعد از اتک موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد ۵۰ نفر از پرسنل آمریکا به «نابود ملایم مغزی» (concussions) و «ضربه مغزی» (traumatic brain injuries) دچار شده‌اند. 

«توماس کمپ‌بل»، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «تا به امشب ۵۰ نفر از نظامیان آمریکا مبتلا به ضربه مغزی (TBI) تشخیص داده شده‌اند.) 

آمارهای تفکیکی

از میان ۱۶ نظامی آمریکایی که وضعیت آنها مشخص شده ۱۵ نظامی در عراق باقی مانده‌اند و در حال حاضر به محل خدمتشان برگشته‌اند. ۱ نظامی دیگر چند شب پیش به خارج از عراق اعزام شد و اخیراً مبتلا به TBI تشخیص‌گذاری شد. 

مقام‌های پنتاگون به سی‌ان‌ان گفته‌اند شمار تباهات ممکن است همچنان تغییر کند. نزدیک به ۲۰۰ نظامی آمریکایی هنگام اتک ایران در این پایگاه حضور داشته‌اند و مورد معاینه قرار گرفته‌اند. 

این تازه‌ترین ارزیابی است که پنتاگون بعد از بیانیه شب جمعه خود در خصوص تباهات انتقام موشکی ایران ارائهه کرده است.  

پنهان‌کاری دولت ترامپ 

«دونالد ترامپ»، باس‌جمهور آمریکا، «مارک اسپر»، دربار دفاع و «مایک پامپئو»، دربار امور خارجه این کانتری به همراه شماری از دیگر مقام‌های آمریکایی بعد از اتک موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد مدعی شده بودند هیچ آمریکایی در این اتک کشته یا زخمی نشده است.

وزارت دفاع آمریکا از آن زمان به بعد، به صورت تدریجی و قطره‌چکانی هم زخمی شدن شمار بیشتری از نظامیان بر اثر اتک به عین‌الاسد را پذیرفته و هم جدی‌تر بودن نوع جراحت‌ها را. 

وزارت دفاع آمریکا در نخستین اعتراف گفته بود که ۱۱ نظامی آمریکا بر اثر اتک نظامی ایران به «نابود ملایم مغزی» (concussion) مبتلا شده‌اند. پنتاگون جمعه هفته گذشته پذیرفت که ۳۴ نفر به «ضربه مغزی» (که نوع جدی‌تری از جراحت جنگی محسوب می‌شود) دچار شده‌اند. 

بسیاری ارزیابی‌ها حاکی است انتقام موشکی ایران به کشته شدن شماری از نظامیان آمریکایی منجر شده، اما دولت این کانتری هنوز قصد ندارد به این موضوع اعتراف کند. 

شهادت سردار سلیمانی

بامداد سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) ساعاتی پس از انتشار مخبرهی از انفجار و اصابت موشک به دو خودرو در نزدیکی فرودگاه بغداد، الحشد الشعبی عراق از شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و «ابومهدی المهندس» معاون شرکت الحشد الشعبی عراق در اتک هوایی آمریکا خبر داد؛ خبری که ساعتی بعد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آن را تأیید کرد.

سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای که در این خصوص منتشر کرد، آورد: «سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی پس از عمری مجاهدت بامداد امشب در اتک بالگردهای آمریکایی به شهادت رسید».

در پی این خبر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مسئولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اذعان کرد که این ترور به دستور باس جمهور آمریکا صورت گرفته است. 

انتقام موشکی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به انتقام اقتله آمریکا بامداد ۱۸ دی‌ماه پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی است را هدف اتک قرار داد. 

پایگاه هوایی عین الاسد یک فرودگاه نیروی نظامی است که یک باند فرود آستفالت دارد و طول باند آن ۴۰۰۰ متر است. این فرودگاه در کانتری عراق قرار دارد ولی دراختیار آمریکااست و در ارتفاع ۱۸۸ متری از سطح دریا واقع شده‌است.