انتقاد به اظهارات اسکاری نویسنده مشهور

به منبع کلید سرا ایسنا به نقل از گاردین نوشت:  پس از آنکه جوایز اسکار در معرفی اسپاداشهای نود و دومین دوره این جایزه سینمایی کارگردانان زن و هنرمندان رنگین‌پوست را نادیده گرفت، این موضوع مورد انتقادات بسیاری قرار گرفت.

در این بین «‌استفن کینگ» موضع متفاوتی را در پیش گرفت. نویسنده «درخشش»، «آن» و  «رستگاری در شائوشنگ»، صبح شب سه‌شنبه درباره سه شاخه جوایز اسکار یعنی شاخه بدترین فیلم،  بدترین فیلم‌اسمه اصلی و  بدترین فیلم‌اسمه اقتباسی که درآن‌ها حقوق انتخاب اسپاداش دارد اظهار نظر کرد.

«‌کینگ» در این‌باره گفت جنسیت و رنگین‌پوست بودن نکته‌ای نیست که او به عنوان یکی از اعضای آکادمی حین رای دادن برای اسپاداشها به آن توجه کند.

این نویسنده در صفحه توئیتر خود نوشت:« من هیچگاه جنسیت و رنگین‌پوست بودن را در حوزه هنر به عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده در نظر نمی‌گیرم. تکی کیفیت برایم اهمیت دارد. افکار می‌کنم هر بینشی جز این ناصحیح خواهد بود.»

چهره‌های برجسته هالیوود و نویسنده‌های اسمدار بسیاری با استناد به اینکه اظهارت «کینگ» طرز افکار بی‌ارتباط بودن کیفیت و تنوع نژادی و جنسیتی را بار دیگر مطرح می‌کند، توئیت این نویسنده را مورد انتقاد قرار دادند.

«ایوا دوورنی» کارگردان آمریکایی در واکنش به اظهارات اخیر «کینگ» در صفحه توئیتر خود نوشت :« وقتی صبح از خواب بلند می‌شوی و سعی می‌کنی به تباهن همرات برای چک کردن‌ آن چه که در جهان می‌گذرد، دسترسی پیداکنی، توئیت فردی را می‌بینی که همواره او را ستایش کردی اما محتوی آن آنقدر جاهلانه و  پیش‌پاافتاده است که می‌خواهی دوباره به رخت‌خوابت بازگردی.»

«کینگ» کمی بعد با انتشار توئیت دیگری در صفحه توئیتر خود سعی کرد  اظهارات خود را تصریح کند:«مهم‌ترین کاری که می‌توانیم به عنوان یک هنرمند و یک فرد خلاق انجام دهیم  آن است که اطمینان حاصل کنیم همه افراد فارغ از جنسیت و نژاد از شانس یکسان برای برنده شدن برخوردار باشند.»

با این حال پاسخ دوباره «کینگ» هنوز هم برای بسیاری از منتقدان راضی‌کننده نبوده است. 

در طول تاریخ جوایز سینمایی اسکار تکی پنج سینماگر زن توانسته‌اند در شاخه بدترین کارگردانی اسپاداش کسب جایزه شوند.