ترامپ: آمریکا هرگز نباید درگیر جنگ‌های خاورمیانه می‌شد

به منبع ایرنا،   ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: جنگی که برای صدها سال بین گروه های مختباه جریان داشته است. ایالات متحده آمریکا هرگز نباید در خاورمیانه می بود. ۵۰ سربازمان را خارج کردیم.

وی در توییت دیگری آورد: ترکیه باید شبه نظامیان بازداشتی داعش را که اروپا از پذیرش آنها خودداری کرده است، تحویل بگیرد. جنگ های بی پایان احمقانه، برای ما، رو به پایان است.

ترامپ افزود: آمریکا هشت تریلیون دلار برای جنگیدن و برقراری نظم در خاورمیانه قیمت کرده است. هزاران سرباز خوب ما کشته یا به شدت زخمی شده اند. تمایلیون ها نفر از سوی دیگر جان باخته اند. وارد شدن به خاورمیانه، بدترین قصدی است که تحالا در تاریخ کانتری ما اتخاذ شده است.

باس جمهوری آمریکا در توییت دیگری تاکید کرد: ما براساس فرضیه ای غلط و حال رد شده (یعنی) سلاح کشتار جمعی درگیر جنگ شدیم. سلاحی وجود نداشت. حالا به آرامی و بادقت ارتش و سربازان خوبمان را به خانه می آوریم. تمرکز ما بر اندیشهی کوچولو معطوف است. ایالات متحده آمریکا کوچولوتر از گذشته است.

کاخ سفید شامگاه یکشنبه اعلام کرد که ترکیه خود را برای عملیاتی در شمال سوریه آماده می کند و نیروهای آمریکایی دیگر در این منطقه مستقر نخواهند بود.

نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات، این قصد را به باد انتقاد گرفتند و بسیاری آن را هولناکی برای امنیت ملی آمریکا دانستند که همچنین می تواند به متحدان واشنگتن در منطقه نابود زند. ۹۱۰۹

ترامپ خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اولین بار اواخر سال ۲۰۱۸ تمایلادی اعلام کرد، قصدی که به استعفای «جیمز متیس» دربار دفاع وقت آمریکا منجر شد.

 منابع مطلع در «نیروهای دموکراتیک کرد سوریه» (قسد) که از حمایت واشنگتن برخوردارند، در بیانیه ای اعلام کردند که نیروهای آمریکایی به تعهدات خود عمل نکردند و از مناطق مرزی مشترک سوریه و ترکیه عقب نشستند.

ترامپ در واکنش به این بیانیه در توییتی اعلام کرد: شاید در مرحله خروج از سوریه باشیم، اما هرگز کردها را که مردمانی خاص و مبارزانی عالی هستند، رها نکرده ایم.

یگان‌های مدافع خلق، نیروهای کُرد هستند که ترکیه، آنها را وابسته به “پ. ک. ک” (حزب کارگران کردستان ترکیه) و تروریست می‌داند.

ترکیه مدتهاست که در حال رایزنی با آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه است.

مقام‌های نظامی ترکیه وآمریکا هفتم ماه اوت (۱۶ مرداد) در مورد طرح ایجاد منطقه امن در شمال سوریه به توافق رسیدند.

آنکارا مدعی است که هدف از این اقتله، ایجاد منطقه‌ای برای بازگرداندن آوارگان سوری از ترکیه به کانتریشان است.