جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش ۲۰۱۹ | دهکده ارواح برنده جایزه ستاره طلایی | تجلیل از ردفورد و تاورنیه

به منبع کلید سرا، مهر به نقل از ورایتی نوشت: هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش ستاره طلایی بدترین فیلم خود را به «دهکده ارواح» از کلمبیا اهدا کرد. این فیلم ساخته نیکلاس رینکون گیل است. وی در سخنرانی گرفتن جایزه گفت: کلمبیا کانتریی است که مردم دنیا اطلاعات کمی درباره‌اش دارند اما من در این فیلم سعی کرده‌ام نگاهی به امشب این کانتری بکنم و نشان دهم که ما چگونه در عمیق ترین سطح انسانی با هم ارتباط داریم.

جایزه هیات داوری به فیلم «آخرین دیدار» از عربستان سعودی ساخته عبدالمحسن الدبان و فیلم چینی «پرتره موزاییکی» ساخته ژای ییزیان اهدا شد.

جایزه بدترین کارگردان هم به کارگردان تونسی علاءالدین سلیم برای «تلامس» رسید. وی جایزه‌اش را به همه مردمی که رویایی برای رسیدن در زندگی دارند، اهدا کرد.

جایزه بدترین گیمگر زن به صورت مشترک به  نیکلا برلی و رکسان اسکریم‌شاو گیمگران بریتانیایی در فیلم «لین+لوسی» ساخته فیضال بولیفا رسید که یک تراژدی طبقه کارگری است.

جایزه بدترین گیمگر مرد هم به توبی والاس گیمگر استرالیایی برای گیم در فیلم «دندان شیری» ساخته شنون مورفی اهدا شد.

اسامی برندگان جوایز از سوی تیلدا سوینتون رییس هیات داوران اعلام شد. وی از پیش اعلام کرده بود وظیفه این جشنواره برداشتن مرزها در سینمای جهان است.

در این دوره جشنواره برتران تاورنیه فیلمساز کوچولو فرانسوی با گرفتن جایزه یک عمر دستاورد هنری تجلیل شد و در سخنانش یادآوری کرد که از دیگران چیزهای زیادی یاد گرفته به ویژه از نویسندگان و کارگردان‌های آمریکایی  که در دوره مک‌کارتی در لیست سیاه جای داشتند و از مهاجران اروپایی از جمله اوتو پرمینگر که حس  شک و تردید را وارد سینمای هالیوود کرد.

در این دوره همچنین به سینمای استرالیا ادای احترام شد و مندلسون تاکید کرد استرالیایی خوب کسی است که به صورت سالم به اقتدار بی‌احترامی کند. گیلین آرمسترانگ دیگر کارگردان استرالیایی هم تاکید کرد: ما خانه‌مان را دشمن دایم، ما بازندگان‌مان را دشمن داریم و از همه مهمتر این که دشمن داریم به خودمان بخندیم.

جسمی توماس تهیه کننده بریتانیایی هم تاکید کرد دشمن دارد همیشه تهیه‌کننده‌ای مستقل باشد، زیرا از وابستگی به جریان اصلی بدنه سینمای کانتریش احساس ناراحتی می کند.

رابرت ردفورد هم که با جایزه یک عمر دستاورد هنری تجلیل شده بود، با گرفتن جایزه‌اش گفت: بخشی از من همیشه یک حس غیرقانونی داشته است. برای همین هم از جورج روی هیل خواستم تا اجازه بدهد نقش ساندنس کید را گیم کنم نه بوچ کسیدی. بیشترین بخش زندگی‌ام را سپری کرده‌ام و مجبور شدم یاد بگیرم چطور با جریان اصلی کنار بیایم. برای همین هم قصد به ایجاد جشنواره ساندنس گرفتم.

پارسال حدود ۶۵ فیلم نو در جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش به نمایش درآمد که بیش از یک سوم آنها از آفریقا و خاورمیانه بودند.

برای حضور بیشترین مخاطبان، مراسم گرامیداشت پریانکا چوپرا گیمگر بالیوودی نیز دو شب پیش در میدان نمادین جما الفنای مراکش و در فضای باز برگزار شد و فیلم پرفروش او در سال ۲۰۱۵ یعنی «باجیرو مستانی» نیز نمایش داده شد.

پارسال به نسبت سال‌های پیش جلسات پرسش و پاسخ دو برابرشده بود و همین موجب شد تا زیبایت بیشتری برای مخاطبان ایجاد شود. علاوه بر بخش رقابتی اصلی، بخش جانبی ۱۱ قاره و نیز نمایش ویژه استرالیا از بخش‌های پارسال این جشنواره بود.

سهم سینمای مراکش از جشنواره پارسال نمایش ۱۲ فیلم بود که نشان‌دهنده رشد بین‌المللی سینمای این کانتری است. پارسال ۲ فیلم مراکشی در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمده بودند.

فیلم‌های مراکش در بخش رقابتی اطلس ورکشاپ موفق به کسب جوایز مهمی هم شدند.

دوره بعدی جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش که نوزدهمین دوره آن خواهد بود در نیمه نوامبر برگزار می‌شود و چین و آلمانی از کاندیداهایی هستند که احتمال دارد به عنوان کانتری در مرکز توجه انتخاب شوند.