جوایز فیلم اروپا ۲۰۱۹ | سوگلی در صدر نشست

به منبع کلید سرا، مهر به نقل از ورایتی نوشت:  «سوگلی» ساخته یورگوس لانتیموس برنده جایزه بدترین فیلم، بدترین کمدی و بدترین گیمگر زن برای اولیویا کولمن از جوایز فیلم اروپا ۲۰۱۹ شد.

اولیویا کولمن پیشتر جایزه اسکار را برای اندیشه ملکه «آن» در همین فیلم به دست آورده بود.

«سوگلی» بیشترین اسپاداشی را در اسپاداشهای این دوره جوایز اروپا کسب کرده بود و در کنار «درد و افتخار» پدرو المادوار، «خائن» مارکو بلوچیو و «یک افسر و یک جاسوس» رومن پولانسکی از کوچولو‌ترین امیدداران این دوره جوایز بود.

تراژی‌کمدی «سوگلی» چهار جایزه دیگر هم برد که شامل فیلمبرداری، تدوین، طراحی لباس و طراحی چهره بود.

«درد و افتخار» موفق شد تا جایزه بدترین گیمگر مرد را برای گیم آنتونیو باندراس گرفتن کند. این گیمگر در جشنواره کن پارسال نیز برای همین فیلم به عنوان بدترین گیمگر مرد انتخاب شده بود.

درام پلیسی خشونت بار «بینوایان» ساخته لادج لی که در جشنواره کن موفق شد تا جایزه ویژه داوری را گرفتن کند و حالا به عنوان نماینده فرانسه در رقابت اسکار حضور دارد، جایزه بخش دیسکاوری اروپا را گرفتن کرد.

در عین حال «پرتره بانو در آتش» ساخته سلین سیاما  جایزه فیلماسمه اروپا را از آن خود کرد. این فیلم همین جایزه را از جشنواره کن هم گرفته بود.

«جنگ سرد» پاول پاولیکوفسکی که رمانسی سیاه و سفید در دهه ۱۹۵۰ است و سال پیش در جوایز فیلم اروپا برنده بدترین فیلم، کارگردان و فیلماسمه شد، جایزه منتخب مردم این دوره را از آن خود کرد.

ژولیت بینوش گیمگر سرشناس فرانسوی که به تازگی در فیلم «حقوقیقت»‌ در کنار کاترین دونو گیم کرده گرفتن کننده جایزه دستاورد اروپا در سینمای جهان شد. وی در حالی که این جایزه را گرفتن می‌کرد به گیمگران جوان زن پیشنهاد کرد تا فیلم خودشان را انتخاب کنند و در قبال آنچه انتخاب می‌کنند مسئول باشند. او جایزه‌اش را از بین فیلم‌ساز برجسته کلر دنی گرفتن کرد. این دو با هم در چند فیلم همکاری کرده‌اند که «بگذار آفتاب داخل شود» از جمله آنهاست.

ورنر هرتسوگ فیلمساز مشهور آلمانی نیز با گرفتن جایزه یک عمر دستاورد هنری تجلیل شد. ویم وندرس این جایزه را به هرتسوگ اهدا و از این فیلمساز به عنوان یک «نابغه» یاد کرد.

«یک افسر و یک جاسوس» پولانسکی که در ۴ بخش اسپاداش شده بود هیچ جایزه‌ای نبرد. این در حالی است که آکادمی جوایز فیلم اروپایی برای ادعای نو یک گیمگر فرانسوی مبنی بر این که از سوی پولانسکی چندین سال پیش مورد تجاوز واقع شده، در فشار شدید بود تا او را بایکوت کند.