شروع ثبت‌اسم مسکن ملی در تهران از هفته آینده | مسکن تهرانی‌ها کجا ساخته می‌شود؟

به منبع کلید سرا به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده اظهار کرد: زیرساخت‌ها و شرایط ثبت اسم متقاضیان طرح اقتله ملی مسکن در شهرهای نو فراهم شده و این روند را که بعدا اندیشه می‌کردیم اواخر آبان ماه باشد، جلو انداخته‌ایم. بر این اساس هفت تا هشت شب دیگر ثبت اسم در شهرهای نو از جمله شهرهای نو اطراف تهران شروع خواهد شد.

وی افزود: از شب شنبه ۱۸ آبان ماه که سامانه طرح اقتله ملی مسکن به آدرس www.tem.mrud.ir بازگشایی شده تعداد بازدیدهایی که برای اطلاع از شرایط ثبت اسم صورت گرفته بسیار بالاست که نشان می‌دهد اطلاع‌رسانی موثر بوده و استقبال مناسبی از این طرح شده است. سه شب فرصت گذاشته‌ایم تا تمام هموطنان در یک شرایط برابر از شروط اسم‌نویسی آگاهی پیدا کنند و از شب سه‌شنبه ثبت اسم در چهار منطقه سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی شروع می‌شود. سه شب بعد اسم‌نویسی در کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان انجام خواهد شد. سه شب پس از آن نیز هموطنان در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد اسم‌نویسی می‌کنند.

پایان ثبت‌اسم بر اساس تکتمایل ظرفیت است

معاون مسکن و ساختمان دربار راه و شهرسازی با بیان این‌که اتمام ثبت اسم بر اساس تکتمایل ظرفیت منطقه‌ها خواهد بود، گفت: این‌طور نیست که لزوما بعد از سه شب سایت در منطقه مورد نظر متقاضیان بسته شود بلکه پایان فرآیند اسم‌نویسی بر اساس تکتمایل ظرفیت است. طبیعتا این فرآیند ممکن است زودتر یا دیرتر از سه شب به اتمام برسد. همچنین در صورتی که منابع و ظرفیت ملکی در مناطق افزایش یابد مجددا ثبت‌اسم انجام خواهد شد. از سوی دیگر پس از پالایش متقاضیان ثبت‌اسم شده در مرحله اول و در صورت وجود ظرفیت، سامانه پس از اطلاع‌رسانی برای ثبت‌اسم مجدد تا سقف ظرفیت اعلام شده، بازگشایی می‌شود.

محمودزاده درباره شروط هشت‌گانه ثبت اسم گفت: مطابق مفاد قانون ساماندهی، متقاضیان ثبت اسم در طرح اقتله ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از شب اول فروردین ماه ۱۳۸۴ به بعد باشند و پس از انقلاب اسلامی از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه باید سبز باشد.

وی افزود: شرط دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن است. البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند اسم‌نویسی کنند. داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا از دیگر الزامات است. در شهرهای نو سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر نو مورد تقاضا یا در شهر مادر ملاک عمل خواهد بود.

معاون دربار راه و شهرسازی تصریح کرد: نداشتن منع قانونی برای گرفتن تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و غیره، توانایی تأمین قیمت ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد قیمت ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی، در خصوص متقاضیان واجد شرایط بر اساس اعلام دستگاه یا نهاد مربوطه و هم‌چنین  توانایی پرداخت اقساط ماهیانه بانکی تسهیلات گرفتنی از دیگر شروط ثبت اسم است.

ثبت‌اسم ۲۰ هزار نفر در بافت فرسوده

محمودزاده درباره آمار ثبت اسم کنندگان گفت: همان‌طور که گفتم هنوز اسم‌نویسی در شهرهای نو شروع نشده اما در بافت فرسوده ۲۰ هزار نفر ثبت اسم کرده‌اند که به بانک معرفی شدند. به هر حال بافت فرسوده هم بخشی از طرح اقتله ملی است.

وی تصریح  کرد: با توجه به کمبود منابع دولتی، پرداخت تسهیلات، اختصاص زمین و آماده‌سازی شرایط مقداری زمان  می‌برد. برای ساخت هر پروژه باید مدت‌ها سعی شود تا زمین مناسب با کاربری مرتبط شناسایی شود و فاکتورهای لازم  برای احداث واحد مسکونی را داشته باشد که این مقدمات، مقداری زمان می‌برد. در هر منطقه به بعضی که بتوانند زمین  تامین کنند ثبت اسم خواهیم داشت. بنابراین ممکن است ثبت اسم در یک منطقه در چند مرحله انجام شود.

معاون مسکن و ساختمان دربار راه و شهرسازی با بیان این‌که منطقه‌ها در سعی هستند تا خود را به هدف‌گذاری مورد نظر در طرح  اقتله ملی برسانند گفت: ممکن است در برخی شهرها با مشکل کمبود زمین مواجه باشیم که این موانع در شورای مسکن منطقه  بررسی می‌شود. مصوباتی در این زمینه داریم از جمله ماده ۶ قانون ساماندهی که باید اراضی در اختیار دستگاه‌های دولتی برای  تولید مسکن اختصاص یابد. این موارد در اختیار منیجر محلی است. براسمه‌ای ابلاغ  کرده‌ایم تا منطقه‌ها روی این موضوع کار کنند که بررسی‌ها در حال انجام است.