طرح بته‌جقه بر تن گیمکنان منچسترسیتی

به منبع کلید سرا به نقل از اسپورت سه، شرکت پوما تامین‌کننده لباس‌های باشگاه منچسترسیتی است. این شرکت حالا اطلاعاتی درباره کیت سوم منچسترسیتی در فصل ۲۱-۲۰۲۰ منتشر کرده است. سالخوردهاهن سوم منچسترسیتی در فصل آینده الهام گرفته از سبک موسیقی جاز است و در آن از رنگ‌های منحصر به فرد و خوشحالی استفاده شده است.

شرکت پوما بیانیه‌ای درباره این طراحی جالب منتشر شده است که در این‌جا به بخشی از آن اشاره می‌کنیم: «صحنه موسیقی شهر منچستر همیشه تاثیر شگرفی در جهان داشته است. سالخوردهاهن سوم منچسترسیتی برای فصل ۲۱-۲۰۲۰ الهام گرفته از موسیقی brit pop است که بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰ شهرت فراوانی یافته بود.»

پیش از این طراحی جالب سالخوردهاهن سوم کنونی منچسترسیتی نیز واکنش‌های زیادی را به همراه داشت. سالخوردهاهنی به رنگ زرد فمسافری و قرمز هلویی که چندی پیش و بعد از شروع فصل در معرض بازدید هواداران قرار گرفته بود.

  • الهام از سبک موسیقی یا طرح ایرانی؟

این لباس با رنگ سفید استخوانی و آبی طراحی شده و صحیح است که گفته شده الهام گرفته از نوعی موسیقی است ولی نکته جالب در آن استفاده از طرح‌ و نشان ایرانی سرو سرافکنده یا همان «بته‌جقه» است و در عکس‌هایی که منتشر شده، بته‌جقه‌ها به‌وضوح قابل مشاهده‌اند.

وب‌سایت مدال هم در این زمینه نوشت: این لباس هنوز به مرحله تولید و طراحی نهایی نرسیده و فقط اندیشهی از اشکال پس‌زمینه آن منتشر شده است.

  • بُته‌جـِقّه، نقش سرو سرافکنده که نشانه ایران و ایرانیان است و در تاریخ هنرهای سنتی همیشه مورد توجه بوده و در تزیین انواع صنایع دستی به‌ویژه پارچه، ترمه، قالی و گلیم، کاشی ستفال، شال‌بافی، نساجی، خاتم، تشعیر و زربافی در اندازه‌ها و اشکال گوناگون سهم زیادی دارد.

زربفت ابریشمی ایرانی. سید حسین مژگانی. ۱۳۴۲ خورشیدی