پیش‌بینی فروش یک تمایلیون بشکه نفت ۵۰ دلاری

به منبع کلید سرا به نقل از ایسنا، طبق سنت معمول شرکت براسمه و بودجه، امشب (دوشنبه ۱۸ آذرماه) و یک شب پس از ارائه لایحه بودجه به مجلس نشستی به میزبانی شرکت با حضور باس شرکت براسمه و بودجه و برخی معاونان وی و همچنین خبرنگاران برگزار شد.

نوبخت در این نشست ضمن تبیین ابعاد لایحه بودجه ۱۳۹۹ که در شب گذشته از سوی باس جمهوری به مجلس تقدیم شد به سوالاتی در این رابطه پاسخ داد.

باس شرکت براسمه و بودجه با اشاره به اینکه بودجه برای سومین سال تحریم تدوین شده است گفت که چگونه بتوان منابع را در شرایط تحریمی بدست آورد و چگونه مصرف کرد و اینکه در سال آینده چه هدفی با این بودجه پیگیری می‌شود و اثر آن بر زندگی مردم در این تنگنا چیست؟

وی با اشاره به کاهش درآمدهای نفتی در سال آینده گفت: حدود ۴۸ هزار تمایلیارد تومن درآمد نفتی پیش‌بینی شده است که این منابع بر حسب یک تمایلیون بشکه نفت در شب و با روش هر بشکه ۵۰ دلار است در حالی که در  سال جاری ۱.۵ تمایلیون بشکه و با ۵۵ دلار بوده است.

نوبخت با اعلام اینکه نرخ تبدیل دلار به ریال در بودجه سال بعد ۴۲۰۰ تومن است گفت: با توجه به اینکه تامین کالای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومن انجام می‌شود و از محل منابع نفتی تامین خواهد شد، نرخ تسعیر ارز نیز ۴۲۰۰ در نظر گرفته شده است.

باس شرکت براسمه و بودجه با بیان اینکه برخی می‌گویند پیش‌بینی نفتی خوشبینانه است گفت: این در حالی است که در سال جاری متوسط نرخ هر بشکه نفت تا ۶۳ دلار نیز بوده است و باید بتوانیم نفت بفروشیم و منابع ناشی از آن را در کانتری به مال تبدیل کنیم.

به گفته نوبخت، مجموع درآمد نفتی پیش‌بینی شده در سال آینده حدود ۲۲.۵ تمایلیون دلار است.