چگونه توبه کنیم | آداب و روش توبه کردن


شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یک کار اشتباه انجام داده اید و قصد دارید که در مورد کاری که انجام داده اید توبه کنید. برای خیالی ها سوال است که چگونه می شود توبه کرد که خدا قبول کند. اول از همه باید بگوییم که خدا ارحم الراحمین است و براحتی توبه بندگانش را قبول میکند. حال برخی نکات در این مقاله ( چگونه توبه کنیم ) به شما میگوییم که ممکن است به کارتان بیاید.

بخش ۱ از ۲ : پذیرش گناه انجام شده برای توبه کردن بخش ۱ از ۲ : پذیرش گناه انجام شده برای توبه کردن

۱به یاد داشته باشید که شما میتوانید به خود و دیگران دروغ بگویید ولی بخدا نمی شود. اگر واقعا شما میخواهید توبه کنید باید اول خودتان قبول کنید که کاری کرده اید اشتباه بوده. در برابر خداوند فروتن باشید و بدانید باید با کلام خدا زندگی کنید و خداوند خیر بندگانش را میخواهد.

چگونه توبه کنیم

۲در قلب خود به خدا اعتماد داشته باشید. شما باید باور داشته باشید که خدا بخشنده است و کمک میکند تا شما زندگی بهتری داشته باشید. اگر این کار را نکنید شما به رغت انگیزه خود را برای اصلاح اشتباهتان از دست میدهید. تغییر عادت های بد و درست کردن اشتباهات کار سختی است و اگر به خدا ایمان داشته باشید کار شدنی است و نا امید نمی شوید.

روش توبه کردن

۳درباره کاری که کرده اید فکر کنید. به تمام کارهای بدی که انجام داده اید فکر کنید. می توانید یک لیست از گناهان خود بنویسید و به یاد داشته باشید هیچ چیزی از چشم خدا پوشیده نیست.

آداب توبه کردن

۴با خودتان فکر کنید چرا عملکرد شما در مقابل گناه اشتباه بوده است. قبل از توبه کردن فکر کنید چرا کاری که کرده اید اشتباه بوده است. فکر کنید با گناهی که انجام داده اید به چه افرادی صدمه زده اید.

۵مطمئن شوید وقتی توبه می کنید دلیل اشتباه خود را فهمیده اید. اگر شما اشتباه خود پی برده باشید و سپس توبه کنید باعث می شود که دیگر آن اشتباه را انجام ندهید و با این کار برکت به زندگی شما بر میگیرد و احساس آرامش می کنید.

 چگونه توبه کنیم که خدا بپذیرد

۶یکی از بهترین کارها که باعث آرامش بیشتر شما می شود خواندن قرآن است. بهتر است آیه ای بخوانید که راجب قرآن است.

  • اَلَم یَعلَمُوا أَنَّ اللهَ هُوَ یَقبَلُ التَّوبَةَ عَن عِبادِهِ وَ یَأخُذُ الصَّدَقاتِ وَ أَنَّ اللهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ

 چگونه توبه کنیم که خدا بپذیرد

بخش ۲ از ۲ : نکات دیگر برای چگونه توبه کنیم بخش ۲ از ۲ : نکات دیگر برای چگونه توبه کنیم

۱با یک مشاور معنوی صحبت کنید. مشاور معنوی مانند کشیش، روحانی، کاهن، خاخام یا هر فرقه دینی هستید و شخصی که راجب دین میخواند صحبت کنید. اصلا هم خجالت نکشید زیرا آنها به هیچ وجه شما را قضاوت نمی کنند، باز هم می توانید خداتان به تنهایی توبه کنید زیرا خدا از رگ گردن به شما نزدیک تر است.

۲رفتار خود را تغییر دهید. وقتی شما توبه می کنید باید رفتار خود را نیز تغییر دهید. سخت است کار اشتباهی که قبلا انجام می دادید و بخواهید دیگر آن کار را انجام ندهید.

 چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود

۳مشکلاتی که ایجاد کرده اید را حل کنید. یکی دیگر از بخش های مهم توبه درست کردن کار اشتباهی است که انجام داده اید. اگر چیزی را دزده اید آن را پس بدهید. اگر دورغی گفته اید که شخصی بخاطر آن برایش مشکل پیش آماده، باید راستش را به آن شخص بگویید.

 چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود

۴یکی دیگر از راههای توبه کردن کمک به دیگران است. برای مثال حق کسی را خورده اید و برایتان سخت است که پولش را پس بدهید می توانید به یک فقیر با نیت اینکه ثوابش به آن شخص برسد انجام دهید.

 چگونه توبه کنیم که پذیرفته شود

نکات آموزشی این بخش :

۱- خودتان را ببخشید. خودتان را قضاوت نکنید. تنها یک نفر شما را می تواند قضاوت کند : خودتان را ببخشید. اگر خودتان را بعد ار توبه نبخشید همیشه تو ذهن خود مرور می کنید نکنه خدا مرا نبخشه و اعتماد خود را به خدا از دست می دهید. پس خیالتان راحت باشد که خدا شما را بخشیده است.

۲- همیشه به یاد داشته باشید که ببخش خداوند هیچ محدودیتی ندارد. خدا همیشه بندگانش را دوست دارد و در بازگشت به خودش را بدون هیچ شرطی باز گذاشته ات.

۳- اگر در محیطی هستید که باعث می شود شما گناه کنید بهتر است محیط را ترک کنید.

چند حدیث راجب چگونه توبه کنیم از امامان بزرگوار :

۱- امام صادق در مورد توبه می فرماید : اى داوود، هر وقت یکی از بندگان مومن من گناهى انجام دادند و سپس احساس پشیمانی کردند و توبه کردند و به هنگام ياد كردن از آن گناه از من شرم كند، او را بيامرزم و آن گناه را از ياد فرشتگان نگهبان اعمال ببرم و آن را به نيكى بدل كنم.

۲- در مسلمانان توبه دارای اعمال گوناگون است که عبارتند از : روزه گرفتن به مدت سه روز، خواندن نماز دو رکعتی، غسل و خواندن دعاهای توبه، لوت کردن با خدا در سحر و توسل به امامان معصوم.

نوشته چگونه توبه کنیم | آداب و روش توبه کردن اولین بار در وان هو. پدیدار شد.